ריבים בתוך המשפחה: מה אפשר לעשות כשהילדים לא מסתדרים?

מריבות בין אחים הן חלק מחיי המשפחה לא פחות מסיפורים לפני השינה וארוחות שבת. יריבות בין אחים יכולה להעמיד במבחן אפילו את ההורים הסבלניים ביותר, משום שהיא כוללת הכול – מהתקוטטות על צעצועים ועד לתחרות על תשומת לב. אבל אל חשש! קיימות דרכים יעילות לקדם שלום ושיתוף פעולה בין אחים, וכן לטפח קשרים משפחתיים חזקים יותר בתהליך. איך עושים את זה? בואו נלמד.

קבעו ציפיות ברורות

הגדרת ציפיות ברורות מניחה את היסודות לאינטראקציות הרמוניות בין אחים. חובה לתקשר בבירור כללים בנוגע להתנהגות, לשיתוף ולפתרון קונפליקטים. עקביות היא המפתח, חשוב לאכוף כללים אלה באופן עקבי כדי למנוע אי הבנות ולמנוע העדפה.

 • עודדו תקשורת פתוחה: צרו מרחב בטוח שבו הילדים ירגישו בנוח להביע את מחשבותיהם ורגשותיהם ללא חשש משיפוטיות. דיאלוג פתוח זה מטפח אמון ומאפשר לאחים להתייחס לקונפליקטים בפתיחות.
 • מודל התנהגות חיובית: הפגינו תקשורת מכבדת ומיומנויות לפתרון בעיות באמצעות האינטראקציות שלכם עם בני המשפחה. ילדים לעיתים קרובות מחקים את ההתנהגות של הוריהם, ולכן מודל פתרון קונפליקטים בריא מהווה דוגמה חיובית עבור אחים ללכת בעקבותיהם.
 • דאגו לחיזוקים: חשוב להכיר ולתגמל מקרים של שיתוף פעולה וטוב לב בין אחים כדי לחזק התנהגות חיובית. חיזוקים חיוביים מעודדים את האחים להמשיך להפגין התנהגות מכבדת ומתחשבת אחד כלפי השני.

טפחו זהויות אינדיבידואליות

כל ילד הוא ייחודי עם תחומי עניין, חוזקות וחולשות משלו. עודדו אינדיבידואליות על ידי חגיגת הישגיו של כל ילד ותמיכה בתשוקותיו האישיות. הכרה בזהות האינדיבידואלית שלהם ותיקופה יכולה להפחית רגשות של תחרות וקנאה בין אחים.

 • הקצו זמן אחד על אחד: הקדישו זמן איכות עם כל ילד בנפרד כדי לחזק את הקשר ולהפגין את הערכתכם לייחודיותו. תשומת לב אישית זו מסייעת לילדים להרגיש מוערכים ומונעת תחושות של הזנחה או אי התאמה.
 • הימנעו מהשוואות: הימנעו מהשוואת יכולות או הישגים של אחים, שכן הדבר עלול לעורר טינה ולהפחית את ההערכה העצמית. חגגו את ההצלחות והחוזקות של כל ילד מבלי להעמיד אותם זה מול זה.
 • תמיכה בעצמאות: העצימו את הילדים לקבל החלטות ולרדוף אחר תחומי העניין שלהם באופן אוטונומי, תוך טיפוח תחושת עצמאות וערך עצמי. עודדו אותם לבחון את התשוקות שלהם ולעסוק בפעילויות שמביאות להם שמחה וסיפוק.

 

עודדו שיתוף פעולה

קידום שיתוף פעולה מטפח תחושה של עבודת צוות ואחווה בין אחים. עודדו אותם לעבוד יחד על משימות, על פרויקטים או על פעילויות, וטפחו רוח של שיתוף פעולה והישגים משותפים.

 • הקצו אחריות משותפת: האצילו מטלות בית או פרויקטים משותפים הדורשים מאחים לעבוד יחד למען מטרה משותפת. עבודה לקראת מטרה משותפת מקדמת שיתוף פעולה ומלמדת מיומנויות עבודת צוות יקרות ערך.
 • הקלו על פתרון בעיות: דאגו ללמד את הילדים מיומנויות פתרון סכסוכים כגון הקשבה פעילה, פשרה ומשא ומתן כדי לפתור סכסוכים בצורה ידידותית. עודדו אותם למצוא פתרונות מועילים הדדית לסכסוכים במקום להזדקק לעימות.
 • עודדו אמפתיה: עודדו אחים להתחשב זה בנקודות המבט וברגשות של זה, וטפחו אמפתיה והבנה. עזרו להם לפתח אמפתיה על ידי דיון כיצד מעשיהם משפיעים על אחרים ועידוד מעשי חסד.

פנו להכוונה מקצועית

במקרים שבהם סכסוך בין אחים נמשך למרות התערבותכם, מומלץ לפנות לטיפול משפחתי שיכול לספק תמיכה ותובנות יקרות ערך. מטפל מיומן יכול להקל על תקשורת בונה, לזהות בעיות בסיסיות ולהציע אסטרטגיות לפתרון קונפליקטים בדרכי שלום.

 • חיפוש מטפלים מוסמכים: חפשו מטפלים משפחתיים מוסמכים בעלי ניסיון בטיפול בדינמיקה בין אחים וביחסים בין-אישיים. בחרו מטפל המתמחה בעבודה עם ילדים ובני נוער כדי להבטיח שהם מקבלים את התמיכה שהם צריכים.
 • ערבו את כל בני המשפחה: דאגו להשתתף בפגישות טיפוליות כתא משפחתי כדי לטפל בדינמיקה הבסיסית ולפתח אסטרטגיות לשיפור התקשורת ופתרון קונפליקטים. טיפול משפחתי מספק מרחב בטוח לכל בני המשפחה להביע את מחשבותיהם ורגשותיהם ולפעול לפתרון משותף.
 • התאזרו בסבלנות: ריפוי יחסים משפחתיים דורש זמן ומאמץ, לכן היו סבלניים ומחויבים לתהליך הטיפולי. חשוב להבין כי התקדמות עשויה להיות הדרגתית, ומכשולים עשויים להתרחש, אבל עם התמדה ומסירות, שינוי חיובי הוא אפשרי.

לסיכום

סכסוך בין אחים הוא היבט טבעי של חיי משפחה, אך הוא אינו חייב להגדיר את היחסים במשפחה לתמיד. על ידי יצירת ציפיות ברורות, טיפוח זהויות אישיות, עידוד שיתוף פעולה ופנייה להדרכה מקצועית בעת הצורך, הורים יכולים לעזור לילדיהם לפתח מערכות יחסים בריאות ותומכות זה עם זה. באמצעות סבלנות, הבנה והתערבות יזומה, משפחות יכולות לטפח סביבה של הרמוניה וכבוד הדדי, ולהעשיר את הקשרים בין האחים לשנים הבאות.