נישואים אזרחים בחו"ל: הבירוקרטיה והתהליכים בארץ שחשוב להכיר

נישואים אזרחים בחו"ל

יותר ויותר זוגות בוחרים שלא להתחתן כאן בישראל דרך הרבנות אלא להתחתן מעבר לים. עם זאת, רבים לא מודעים להליכים בירוקרטיים אותם נדרש לבצע בארץ מתוך מטרה לקבל תוקף חוקי. מה חשוב לדעת רגע לפני שאתם טסים להתחתן בחו"ל? להלן הפרטים.

מעמד של ידועים בציבור לאחר חתונה אזרחית: כל מה שרציתם לדעת וחששתם לשאול

מוסד הרבנות נחשב בעיני זוגות רבים כמוסד מיושן ולכן הם בוחרים שלא להתחתן דרכו, אלא דרך חתונה אזרחית. למעשה, לא מדובר רק בזוגות חילונים אלא גם בזוגות שיהדותם לא הוכחה ולכן אינם יכולים להתחתן כאן בישראל. כתוצאה מכך נוצר מצב אבסורדי שבמסגרתו זוגות לא יכולים לממש את אהבתם, ונאלצים לרכוש כרטיסי טיסה לטובת היום החשוב ביותר של חייהם ובהתאם לכך גם להירשם כזוג נשוי כאן במדינת ישראל. עם זאת, חשוב להבין כי לבחירה להתחתן מעבר לים יש השלכות מבחינה בירוקרטית אל מול משרד הפנים. אם בחרתם להתחתן בחו"ל, אלו הצעדים בדרך לקבלת הכרה כזוג נשוי:

תרגום מסמכים לפני הנסיעה

לפני שאתם ממהרים לרכוש כרטיס טיסה לחו"ל, בדקו היטב מהן הדרישות של המדינה בה אתם מתכננים להתחתן בכל הקשור למסמכים. כך לדוגמה, ישנן מדינות כמו קפריסין אשר דורשות לקבל תעודות המעידות על זהות כל אחד מבני הזוג כמו גם מסמכים תומכים אחרים. בשל כך, נדרש ליצור קשר עם משרד המתמחה בתחום הנוטריון. למעשה, שירותי נוטריון הם שירותים שמסגרתם ניתן לתרגם מראש את המסמכים ובהתאם לכך גם לקבל אישור מטעם עורך דין נוטריון כי המסמכים אכן מקוריים וכי התרגום מדויק לעומת המקור, ובסיום להגיש אותם למשרד הרלוונטי במדינה בה בחרתם להתחתן. מידע נוסף על השירות מהווה דרך מצוינת להתחיל את חייכם החדשים על רגל ימין ובליווי מקצועי לכל אורך התהליך.

הצגת אישור נישואין בפני משרד הפנים

על מנת שתוכלו לקבל את ההכרה כזוג נשוי ולרשום נישואים אזרחיים שהתבצעו מחוץ לישראל, תידרשו לגשת למשרד הפנים עם אישור נישואין מתורגם ע"י נוטריון. שימו לב כי החתימה של הנוטריון נועדה להבטיח כי מדובר במקור של תעודת הנישואין והמסמכים אשר הופקו ע"י גורמים רשמיים במדינה בה התחתנתם. המסמכים צריכים להיות מתורגמים וחתומים ורק לאחר הגשתם תוכלו לקבל הכרה כזוג נשוי, ובהתאם לכך לקבל את המעמד החוקי אותו מקבלים זוגות שהתחתנו כאן בישראל.

הסדרת מעמד אל מול ביטוח לאומי

על מנת שתוכלו לקבל מעמד של ידועים בציבור ובהתאם לכך גם לקבל נקודות זיכוי במס הכנסה, עליכם לגשת למוסד לביטוח לאומי ולחתום על תצהיר שלא פעם עשוי להיות חודרני, וזאת בשל שאלות אישיות הנוגעות למערכת היחסים טרם החתונה. לא פעם התהליך עשוי להיות לא נעים ולכן עדיף להגיע מוכנים מראש ולהתייעץ עם זוגות שהתחתנו מעבר לים, כל זאת מתוך מטרה להיות מוכנים לקראת החתימה על התצהיר ועל השאלות שעלולות לעלות במעמד עצמו.

לסיכום, בישראל ישנם תהליכים אותם כל זוג נדרש לעבור בכדי לקבל מעמד חוקי כזוג נשוי. למרות שלא פעם התהליכים והבירוקרטיה עלולים להתיש, עם הכנה מוקדמת ניתן להתגבר על הקשיים ולסיים את הסאגה בצורה הטובה והמהירה ביותר. רצוי לקרוא ולבצע חקר מקיף דרך קבוצות של זוגות שהחליטו להתחתן מעבר לים, הן לטובת התמיכה והן לטובת קבלת מידע שבמסגרתו תוכלו להכין את עצמכם לקראת הרגע המרגש בחייכם, לא רק מבחינת היבטים בירוקרטיים אלא גם לטובת התארגנות אותה נדרש לבצע כחלק מהיערכות לחתונה.